Kredyt hipoteczny w Szczecinie

Kredyt hipoteczny w Szczecinie

Kredyt hipoteczny w Szczecinie – co warto o nim wiedzieć? Zakup własnego domu lub mieszkania za gotówkę jest poza zasięgiem zdecydowanej większości Polaków. Zbyt niskie zarobki sprawiają, że samodzielne sfinansowanie tego rodzaju inwestycji jest całkowicie niemożliwe. Na szczęście, instytucje bankowe oferują swoim klientom specjalne produkty finansowe, dzięki którym możliwe jest pozyskanie środków na budowę domu lub zakup mieszkania.

Chodzi tutaj oczywiście o kredyty hipoteczne. Okazuje się, że wiele osób ma jednak pewne wątpliwości przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego, gdyż obawiają się, że liczba formalności będzie zdecydowanie zbyt duża. W rzeczywistości liczba warunków niezbędnych do otrzymania takiej formy finansowania wcale nie jest tak duża, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W poniższym artykule omawiamy szereg najistotniejszych informacji, które warto wiedzieć na temat specyfiki kredytów hipotecznych. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto w najbliższej przyszłości chciałby zawnioskować o tego rodzaju produkt bankowy. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury.

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć? 

Popularność kredytów hipotecznych od wielu lat utrzymuje się na niezwykle wysokim poziomie. Aktualna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie nie ma tutaj większego znaczenia, ponieważ potrzeby mieszkaniowe Polaków w dalszym ciągu nie są odpowiednio zaspokojone. Każdy przecież marzy o tym, by uniezależnić się od swoich rodziców i znaleźć własne “cztery kąty”. Tego rodzaju zobowiązania bankowe mają duże powodzenie nawet wśród tych osób, które niezbyt często korzystają z usług banków czy parabanków. 

Większość osób słysząc kredyt hipoteczny Szczecin kojarzy taki produkt finansowy przede wszystkim z bardzo wysoką kwotą finansowania oraz wieloletnim okresem spłaty. Jest to oczywiście spowodowane tym, iż ceny nieruchomości są wyjątkowo wysokie, a zgromadzenie znacznych oszczędności nie jest takie proste. O koszcie kredytu mieszkaniowego w Szczecinie decyduje także metraż mieszkania czy domu oraz lokalizacja. W większości przypadków sfinansowanie zakupu domu bądź mieszkania wydaje się dla przeciętnych obywateli całkowicie niemożliwe. Mało kto dysponuje gotówką w kwocie 200 czy 300 tysięcy złotych. Na szczęście, swoje marzenie o posiadaniu własnego mieszkania można spełnić w stosunkowo prosty sposób. Mowa tu mianowicie o kredytach hipotecznych, które nieustannie cieszą się znacznym powodzeniem wśród polskich konsumentów. 

Kredyt hipoteczny – na co można go przeznaczyć? 

Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa nie ma takiej możliwości, by środki uzyskane w ramach kredytu hipotecznego mogły zostać przeznaczone na dowolnie wybrany przez nas cel. Specyfika kredytów hipotecznych polega właśnie na tym, że pieniądze z tego tytułu mogą być przeznaczane wyłącznie na zakup mieszkania bądź domu, a nie zakup telewizora, sauny czy innych gadżetów. 

Kredyt hipoteczny w SzczecinieOferta kredytu hipotecznego jest w nierozerwalny sposób związana z transakcją zakupi nieruchomości. Ta nieruchomość jest następnie zabezpieczana hipoteką. Bank w ten sposób zabezpiecza się na wypadek gdybyśmy nie spłacili swojego zobowiązania we właściwym terminie wskazanym w umowie kredytu. Hipoteka powoduje, że ryzyko kredytowe wynikające z udzielenia zobowiązania danemu klientowi jest znacznie mniejsze. Warto zaznaczyć, że warunkiem koniecznym do tego, by w ogóle móc wnioskować o kredyt hipoteczny Szczecin, jest zgromadzenie wkładu własnego. Jego wysokość jest mocno zróżnicowana – wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnej polityki prowadzonej przez konkretną instytucję bankową, w której składamy wniosek. Gdy zaciągamy kredyt hipoteczny Szczecin, możemy zdecydować się zarówno na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego (od dewelopera) jak z rynku wtórnego (od osoby prywatnej). 

Od czego zależy koszt kredytu hipotecznego? 

Na koszt kredytu hipotecznego składa się szereg rozmaitych elementów. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

  • oprocentowanie – wysokość tego kosztu jest określana przez polskie instytucje bankowe w formie procentowej. Na wysokość oprocentowania wpływają dwa istotne wskaźniki – zmienna stopa procentowa WIBOR a także marża określana przez instytucję bankową. Marża to tzw. wynagrodzenie dla banku w zamian za przekazanie środków finansowych danemu klientowi; 
  • prowizja – kolejny element, który jest wyszczególniany w procentach. W znacznym stopniu decyduje on o wysokości ostatecznej kwoty do spłaty. Jest to zysk dla banku z tytułu udzielenia danemu klientowi finansowania. Banki mogą pobierać prowizję na dwa sposoby. Mianowicie – może to być przeprowadzone jednorazowo przy pierwszej spłacanej racie bądź doliczane do wszystkich rat przez cały okres finansowania; 
  • ubezpieczenie – w przypadku, gdy wnioskujemy o kredyt hipoteczny, musimy również liczyć się z koniecznością zakupu ubezpieczenia. Nie ma możliwości otrzymania kredytu hipotecznego bez uzasadnienia. Bank oraz kredytobiorca muszą być zabezpieczeni na okoliczność ciężkiej choroby konsumenta, która sprawiałaby, że nie będzie on w stanie we właściwym terminie spłacić swoich należności wobec banku.