Jak wybrać siodło? Nowe siodło może być najdroższym elementem wyposażenia jeździeckiego. Kupując siodło w sklepie jeździeckim, należy wziąć pod uwagę kilka czynników i odpowiednio się do tego przygotować, aby nie nadwyrężyć budżetu i cieszyć się jazdą.
Jakie siodło wybrać – część 1
Siodło angielskie
Są to najczęściej używane siodła w brytyjskich salonach na całym świecie. Istnieje wiele różnych zawodów jeździeckich, w tym skoki przez przeszkody, wyścigi wytrzymałościowe i ujeżdżenie. Wszystko to wymaga siodełek specyficznych dla danej dyscypliny. Na przykład siodła ujeżdżeniowe przybliżają jeźdźca do konia. Jeźdźcy mogą się lepiej komunikować. Jednak siodła we wszystkich angielskich dyscyplinach mają jedną wspólną cechę. Zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić koniowi większą swobodę ruchów.
Jakie siodło wybrać – część 2
Po pierwsze, cel
Najpierw wymyślmy, jak będziemy jeździć na koniu. Siodła przeznaczone są do wielu różnych dyscyplin. Siodło ujeżdżeniowe wygląda inaczej niż siodło pokazowe. Siodło to różni się też od tych przeznaczonych do jazdy amatorskiej. Właściciel kucyka nie musi być początkującym. Powszechne jest wypożyczanie koni, dzięki czemu jeźdźcy mogą zdobywać doświadczenie i startować w wyścigach, nawet na poziomie amatorskim, na nowym koniu.
Oczywiście najlepiej jest mieć siodła wykonane specjalnie pod konkretne dyscypliny. Będziemy w stanie zrobić wszystko dobrze. Upewnijmy się więc, że wydajesz pieniądze na konkretny, właściwy typ siodła. Z drugiej strony, jeśli chcemy po prostu jeździć konno, możemy kupić siodło uniwersalne. Nadaje się do wszystkich celów, umożliwiając wygodne uprawianie wszystkich dyscyplin.
Jakie siodło wybrać – część 3/1
Siodło dla jeźdźca
Siodło musi pasować do jeźdźca. Musieliśmy w nim wygodnie usiąść i się nie ruszać. Musiał też być na tyle duży, aby mieścił się w naszych biodrach. Powinniśmy siedzieć w środkowej lub najniższej części siodła. Długość powinna być taka, aby nogi były odpowiednio dopasowane do klapy siodła. Stopy powinny być wygodne w strzemionach bez poślizgu.
Jakie siodło wybrać – część 3/2
Siodło dla koni
Dobre siodło jest odpowiednio wyważone, z płaską powierzchnią pod spodem, gdy dotyka grzbietu konia. Przód siodła (część łuku nad kłębem) powinien być na tyle szorstki, aby nie uciskać kłębu, ale wystarczająco szeroki, aby siedzieć na kłębie. Podczas siodłania dwa palce powinny być wciśnięte między talię konia a jego grzbiet. Musi być czysto, ale nie chodzi tylko o wygląd, ale o bezpieczeństwo i wygodę. Miękka skóra jest mniej podatna na pękanie i pękanie. Dodatkowo zmniejsza tarcie, szczypanie i podrażnienia zarówno konia, jak i jeźdźca.
Skórzane strzemiona
Dobrym pomysłem jest zakup wysokiej jakości skórzanych strzemion. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo (złe produkty mogą się rozciągać, łamać i przebijać). Ważny jest również nasz komfort. Nasze nogi będą ściśle stykały się z tą częścią siodła, więc jeśli strzemię jest miękkie i sprężyste, nie będzie się ściskać ani podskakiwać. Musimy pamiętać o jego dobrej oleistości.
Strzemiona
Możemy je podzielić na zwykłe i bezpieczne. Ta ostatnia pozwala jeźdźcowi na szybkie wydostanie się ze strzemion w razie wypadku. Dlatego nie zostanie przeciągnięty na ziemię, gdy zostanie upuszczony. Zakrzywione lub elastyczne strzemię może przetrwać dłużej niż siodło. Z kolei strzemiona elastyczne wymagają regularnej konserwacji. Poza tym trudniej się ich pozbyć. Ważne jest również miejsce, w którym strzemię łączy się z siodłem. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Wiele osób woli zwykłe strzemiona ze względu na klasyczny wygląd.
Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, a nie wygląd (chyba, że chcemy wystartować w konkursie lub pokazie ujeżdżeniowym). Warto kupić strzemiona marki Stirrup. Są szeroko stosowane. Wykonane są z gumy, a otwór znajduje się pośrodku strzemienia. Zapewniają lepszą przyczepność i stabilność stopom jeźdźca.
Popręg
Ten mały kawałek materiału lub skóry mocuje siodło do grzbietu konia. Powinien być wystarczająco ciasny, aby utrzymać siodło na miejscu podczas jazdy. Nie wolno go jednak nosić tak ciasno, aby powodowało to dyskomfort lub ból konia. Może się zsunąć, jeśli jest noszony zbyt luźno. Niektóre pasy mają gumki na końcach, aby zapewnić koniowi większą swobodę, ale jeźdźcy często zaciskają elastyczne pasy, aby uzyskać większą stabilność. W ten sposób ograniczali wolność konia, a nawet pogarszali jego sytuację. Po zaciśnięciu trzy palce są umieszczone między talią a tułowiem konia.
Czaprak
Jest to podkładka pod siodło z wieloma funkcjami. Pochłania pot, zapewniając dodatkowy komfort i wygodę dla konia. Zwykle jest wykonany z prawdziwej lub syntetycznej skóry owczej lub bawełny. Ma kształt siodła, ale jest nieco większy lub prostokątny. Chroń grzbiet konia podczas skoków. Ponadto koń nie traci koncentracji. Nie może wywierać nacisku na kłąb.
Przy wyborze siodła należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. Wtedy jazda konna będzie bardzo przyjemna.