Jak przygotować się do przeprowadzki

Jak przygotować się do przeprowadzki

Planowaliście zakup mieszkania i w końcu wam się to udało? Radość z nowego lokum może popsuć źle zorganizowana przeprowadzka. W natłoku pakowania dobytku może zawieruszyć się wiele przedmiotów, a inne z kolei mogą ulec uszkodzeniu. Jak temu zapobiec? W co powinniśmy się uzbroić na czas zmiany zamieszkania i od czego zależy cena przeprowadzki? Proces przenoszenia się do nowego gniazdka nie musi oznaczać chaosu, dezorganizacji i wysokich kosztów. Zostając z nami przez chwilkę, poznasz sprawdzone metody radzenia sobie z pakowaniem i minimalizacją kosztów.

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Zacznijmy od początku. Nie warto zabierać ze sobą dosłownie wszystkiego. Osobom planującym przenieść się do nowego miejsca zaleca się przejrzeć stan posiadania. Nieużywaną odzież możemy komuś oddać, wystawić na OLX-ie lub przekazać dowolnej organizacji charytatywnej. Uszkodzone meble i sprzęt, który od dawien dawna nie spełnia swoich funkcji, możemy wyrzucić. Spytacie się o sens takiego podejścia. Po pierwsze redukuje to chaos związany z przeprowadzką, po drugie wpływa na koszt transportu i wniesienia, jeśli zdecydujemy się na wynajęcie firmy przeprowadzkowej do pomocy. Następnym punktem programu jest zaopatrzenie się w odpowiedni asortyment służący zapakowaniu dobytku. Możemy go nabyć bezpośrednio u firm przeprowadzkowych. Mamy tu na myśli kartony przeprowadzkowe o rozmaitej wielkości, pudełka, a także różnego rodzaje wypełniacze (folia bąbelkowa, papier do pakowania, filc) i stretch, którym owiniemy wielkogabarytowe kartony. Jeśli przy okazji mijacie sklep z narzędziami, to skorzystajcie z okazji i nabądźcie wszystko, co potrzebne do pakowania. Zakładając, że skompletowaliście wszystkie rzeczy, które zamierzacie ze sobą zabrać i macie pod ręką akcesoria przeprowadzkowe, możecie przystąpić do procesu pakowania. Wielu z nas uzna to za żmudne zadanie, ale nie jest to nic trudnego, o ile właściwie podejdziecie do tematu.

Sprawdzone techniki pakowania kluczem do sukcesu

Istnieją reguły pakowania, których uwzględnienie w trakcie procesu gwarantują nam sprawny i bezpieczny transport przenoszonych ze sobą przedmiotów. Zapoznajcie się z nimi, a nie pożałujecie!

  • Książki. Tradycyjną formą pakowania książek jest wrzucanie ich do wielkiego pudła. To kiepski pomysł, którego pożałujecie w trakcie wnoszenia owych pudeł do nowego mieszkania. Zaleca się pakować je w mniejszych pudełkach, a wolną przestrzeń wypełniać fragmentami folii bąbelkowej. Niewielkie gabarytowo pudełko prościej wnieść do środka. Taka technika pakowania książek ma również inną cenną zaletę. Możemy przewieźć takie pakunki na własną rękę, redukując stawkę, jaką musieliby zapłacić firmie zajmującej się przeprowadzkami. W tym miejscu można polecić uprzednie przewiezienie mniejszych kartonów i pudełek i zlecić firmie transportowej jedynie przewóz mebli. Zmniejszy to koszt całej operacji.
  • Odzież. W tym miejscu zastosujemy kartony o określonej wielkości. Ułóżmy ubrania w ten sposób, by dokładnie wypełniły miejsce w kartonie, a niewielkie przestrzenie możemy zabezpieczyć pierwszym lepszym wypełniaczem. Sposób ten nie uwzględnia układania kreacji wieczorowych, garsonek i garniturów. Najlepiej jest zastosować do nich pokrowce na garnitury.
  • Szkło. Na ogół wydaje nam się to wielce problematyczne, by różne szklane elementy inwentarza nie pobiły nam się w trakcie transportu. Można w banalny sposób temu zaradzić. Wystarczy, że na dnie kartonika ułożymy folię bąbelkową, a każdy pojedynczy szklany element owiniemy w specjalny papier. Warto jest mieć z tyłu głowy, aby nie nie układać w jednym kartoniku zbyt wiele szklanych naczyń.
  • Meble. To największe przedmioty, jakie przyjdzie nam spakować. Do transportu mebli należy podejść rozsądnie. Nim spakujemy mebel, warto, jest go rozmontować, pilnie bacząc, aby nie pogubiły nam się drobne elementy, takie jak śrubki. Następnie rozmontowany mebel pakujemy w kartonie i wypełniamy szczelnie wypełniaczami. Dobrym wypełniaczem okaże się filc i pianka. Na sam koniec warto, jest karton potraktować folią streatch-ową. Kartony wielkogabarytowe są dość ciężkie, więc niegłupim pomysłem jest zlecenie firmie przeprowadzkowej transport mebli z wniesieniem do mieszkania. Tak jak wspomnieliśmy na początku tego akapitu, kierując się ceną, warto, jest ograniczyć przewóz do pakunków wielkogabarytowych

Przeprowadzki firmowe i międzynarodowe

Przeprowadzki firm daleko nie odbiegają od tych realizowanych przez osoby fizyczne. Przenosząc meble, ważną dokumentację i sprzęt biurowy należy dostosować się do tych samych reguł pakowania, co w przypadku przeprowadzek osób prywatnych. Na cenę takiej przeprowadzki składa się ilość transportowanych kartonów i pudeł, ilość czasu potrzebnego na wykonanie zadania przez grupy przeprowadzkowe oraz odległość od aktualnej siedziby firmy.

Jeśli z kolei nabyliśmy lokum poza granicami Polski, idea jest taka sama jak w przypadku przeprowadzek krajowych. Nic dodać, nic ująć. Warto zastosować proste a skuteczne techniki pakowania opisane w poprzednim paragrafie i wcześniej przewieźć do nowego lokum mniejsze pakunki. Przeprowadzki międzynarodowe są nieco droższe od krajowych, ponieważ uwzględniają nieco większą odległość od miejsca zamieszkania.