Jak działa klimatyzacja dwustrefowa?

Jak działa klimatyzacja dwustrefowa?

Klimatyzacja to warunek konieczny w lecie. Choć klimatyzacja do mieszkania nie jest jeszcze standardem w polskich domach, to bez wątpienia nowe samochody nie mogą obyć się bez sprawnej klimatyzacji. Bez wątpienia również klimatyzacja do domu stanie się niezbędnym elementem wyposażenia, podobnie jak klimatyzacja samochodowa. Obecnie, każdy nowy pojazd posiada już ją w swoim standardzie. Trend ten dotyczy nie tylko samochodów marek premium, ale również pojazdów znacznie tańszych. Nie zawsze takie rozwiązanie było normą. Jeszcze do niedawna potencjalny właściciel mógł wybierać między tańszą klimatyzacją manualną, a automatyczną, która funkcjonuje również pod nazwą climatronic. Nowością na rynku  jest climatronic dwustrefowy. Jakie cechy posiada automatyczna klimatyzacja dwustrefowa w samochodzie? Jak dokładnie działa? Czym różni się od klimatyzacji domowej?

Czym jest klimatyzacja dwustrefowa?

Klimatyzacja dwustrefowa zawiera w sobie aż kilka funkcji. Po pierwsze może przewietrzać. Po drugie: ogrzewać oraz chłodzić samochód. Ze względu na wysoki stopień zaawansowania systemu- w odróżnieniu od klimatyzacji manualnej- może utrzymać temperaturę powietrza. Ponadto zarówno rozdział mocy, jak i nadmuchu klimatyzacji można skierować oddzielnie dla lewej i prawej strony pojazdu. W ten sposób kierowca i pasażer mogą zdecydować, w jaki sposób ustawić oba parametry według swoich potrzeb. Kierowca może zmienić na silny nawiew, podczas gdy pasażer może go wyłączyć lub zmniejszyć. Niektóre z modeli tego rodzaju klimatyzacji mają również opcję automatycznego obiegu wewnętrznego, który aktywuje obieg zamknięty, w momencie gdy zmniejszy się jakość zasysanego powietrza. Producenci oferują różnorodny wybór klimatyzacji dwustrefowej. Zwykle dostępne są takie z podziałem na pasażera i kierowcę, czyli na lewą i prawą stronę. Natomiast rozróżnienie na strefę przednią i tylną dostępny jest między innymi w vanach.

W jaki sposób używać klimatyzacji automatycznej dwustrefowej?

Dwustrefową klimatyzację można instalować w różnych pojazdach, ale najlepiej sprawdza się w przestrzeniach o większej powierzchni. Mając do dyspozycji dużą kabinę, łatwiej wytworzyć optymalną różnicę temperatur dla obu stref. Atutem klimatyzacji tego rodzaju jest opcja ustawiania właściwej w danym momencie temperatury. Najlepsza dla kierowcy temperatura wynosi około 19-20℃. Pasażer powinien mieć zbliżoną wartość. Nie należy również dopuścić do nadmiernej różnicy między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz pojazdu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy kierowca wielokrotnie w ciągu dnia opuszcza swoją kabinę. Zmniejsza to ryzyko zachorowania.

Działanie klimatyzacji dwustrefowej zależy od kilku czynników. Po pierwsze należy pamiętać, że klimatyzacja nie powinna działać tylko wtedy, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. System znajduje również zastosowanie do schładzania i osuszania powietrza. Natomiast w okresie jesienno- zimowym wspomaga zniwelować kłopot z parującymi szybami. Aby klimatyzacja działa sprawnie, konieczny jest jednak systematyczny serwis klimatyzacji. Znając już zasady jej działania, warto zachować ostrożność podczas jej używania. Po wejściu do ciepłego samochodu, nie należy ustawić jej maksymalnych obrotów. Najpierw należy pojazd schłodzić i wywietrzyć, otwierając zarówno okna, jak i drzwi. Klimatyzację można uruchomić dopiero po wywietrzeniu pojazdu. Pozwala to odciążyć sprężarkę i zmniejszyć zużycie paliwa.

Warto również pamiętać, że klimatyzacji nie warto nastawiać na możliwie największe chłodzenie. Jako urządzenie nieprzemysłowe, sprężarka ulega szybszej eksploatacji w takich warunkach. Obowiązuje powszechna zasada, że temperatura w pojeździe powinna być nie niższa maksymalnie o 5 do 7 stopni niż ta panująca na zewnątrz. Warto użyć w tym wypadku automatycznego trybu pracy. Nie warto też ustawiać nawiewu skierowanego na ciało, co może spowodować rozwój choroby.

Zobacz również:

 

Na czym polega serwisowanie klimatyzacji dwustrefowej?

Aby klimatyzacja działała poprawnie, warto ją serwisować co najmniej raz w roku. Ważna jest także naprawa klimatyzacji na bieżąco, jeśli pojawiają się jakieś usterki. Serwisant sprawdza układ chłodzący, jak i stan mechaniczny sprężarki. Ponadto można zamówić wymianę filtrów oraz odgrzybienie przewodów, aby zminimalizować przykry zapach z nawiewu. Ten element jest szczególnie ważny  w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju alergie.

Podsumowując, klimatyzacja dwustrefowa to urządzenie o nieskomplikowanej budowie. Aby zachować jego sprawność, należy jednak często je serwisować. Specjaliści wskazują, że obecnie powstające urządzenia mają coraz gorszej jakości komponenty. W związku z tym częściej też ulegają awariom. Różnego rodzaju problemy z poprawnym funkcjonowaniem mogą się zatem pojawiać nawet w dwuletnich urządzeniach. Z tego powodu ważny jest właśnie regularny serwis klimatyzacji. Aby obniżyć koszty naprawy, można skorzystać z tańszych zamienników. Zawsze jednak warto korzystać z renomowanych punktów, które cieszą się dobrą opinią wśród klientów.