Co to jest alkoholizm?

Co to jest alkoholizm?

Co to jest alkoholizm? Alkoholizm wiąże się z utratą kontroli nad umiarkowanym spożyciem alkoholu. Niezdrowe picie obejmuje każde picie, które zagraża Twojemu zdrowiu lub bezpieczeństwu lub powoduje inne problemy związane z alkoholem. Obejmuje to nadmierne picie – wzorzec picia, w którym pięć lub więcej drinków jest spożywanych przez mężczyzn lub cztery lub więcej drinków w okresie dwóch godzin dla kobiet. Spożywanie alkoholu w stanie nieprzytomności stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Możesz mieć zaburzenie związane z używaniem alkoholu, jeśli twoje zachowanie związane z piciem powoduje powtarzający się znaczny dyskomfort i problemy z radzeniem sobie z codziennym życiem. Nasilenie tych zaburzeń waha się od łagodnego do ciężkiego. Jednak nawet łagodna choroba może się nasilić i spowodować poważne problemy, dlatego tak ważne jest wczesne leczenie. Skuteczna terapia alkoholowa może pozbyć się tego problemu. Ośrodki Leczenia Uzależnień od Alkoholu zapewniają swoim pacjentom najlepszą możliwą opiekę.

Uzależnienie od alkoholu

W zależności od liczby doświadczanych objawów, zaburzenie związane z używaniem alkoholu może być łagodne, umiarkowane lub ciężkie. Oznaki i objawy mogą obejmować niezdolność do ograniczenia spożycia alkoholu, spędzanie dużej ilości czasu na piciu, piciu lub rekonwalescencji po alkoholu. Alkoholizm występuje, gdy poziom alkoholu we krwi wzrasta. Im wyższe stężenie alkoholu we krwi, tym bardziej odczujesz skutki. Alkoholizm może powodować problemy behawioralne i zmiany psychiczne. Należą do nich niewłaściwe zachowanie, wahania nastroju, upośledzona ocena sytuacji, niewyraźna mowa, zaburzenia koncentracji lub pamięci oraz słaba koordynacja.

Możesz również doświadczać zaciemnień, w których nie można zapamiętać wydarzeń. Bardzo wysoki poziom alkoholu we krwi może spowodować śpiączkę, a nawet śmierć. Odstawienie alkoholu występuje, gdy intensywne picie przez dłuższy czas zostaje przerwane lub znacznie ograniczone. Może wystąpić w ciągu kilku godzin do czterech lub pięciu dni później.

Oznaki i objawy obejmują pocenie się, szybkie bicie serca, drżenie rąk, problemy ze snem, nudności i wymioty, omamy, niepokój i pobudzenie, niepokój, a czasem drgawki. Objawy mogą być na tyle poważne, że zakłócają zdolność do funkcjonowania w pracy lub w sytuacjach społecznych. Leczenie alkoholizmu jest trudną drogą i może zakończyć się sukcesem. Zamknięta abstynencja od alkoholu może być jedynym słusznym wyborem dla osoby uzależnionej.

Kiedy skontaktować się z lekarzem

Jeśli czujesz, że czasami pijesz za dużo lub że picie sprawia ci problemy, lub jeśli twoja rodzina jest zaniepokojona twoim piciem, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Inne sposoby uzyskania pomocy to rozmowa ze specjalistą zdrowia psychicznego lub zwrócenie się o pomoc do grupy wsparcia, takiej jak Anonimowi Alkoholicy lub podobna grupa wsparcia. Ponieważ zaprzeczanie jest tak powszechne, możesz nie czuć, że masz problem z piciem. Możesz nie zdawać sobie sprawy, ile pijesz lub jak wiele problemów w twoim życiu jest związanych z piciem.

Jeśli krewny, przyjaciel lub kolega mówi ci, że powinieneś sprawdzić swoje nawyki związane z piciem lub szukać pomocy, posłuchaj ich. Rozważ rozmowę z kimś, kto ma problem z piciem, ale przestał pić. Wiele osób z problemami alkoholowymi niechętnie szuka leczenia, ponieważ nie zdaje sobie sprawy, że ma problem. Interwencja bliskich może pomóc niektórym ludziom uświadomić sobie i zaakceptować, że potrzebują profesjonalnej pomocy.

Jeśli obawiasz się, że ktoś za dużo pije, skonsultuj się z profesjonalistą doświadczonym w leczeniu alkoholowym, aby uzyskać poradę, jak podejść do tej osoby. Lekarz może skierować osobę uzależnioną do ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu.

Przyczyny alkoholizmu

Co to jest alkoholizm?
Co to jest alkoholizm?

Czynniki genetyczne, psychologiczne, społeczne i środowiskowe wpływają na fizyczne i behawioralne skutki spożywania alkoholu. Teoria głosi, że dla niektórych osób picie alkoholu ma inne, silniejsze skutki, które mogą prowadzić do zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Z biegiem czasu nadmierne spożycie alkoholu zmienia normalne funkcjonowanie obszarów mózgu związanych z przyjemnością, osądem i zdolnością do kontrolowania zachowania. Może to prowadzić do łaknienia alkoholu w celu przywrócenia dobrego samopoczucia lub zmniejszenia negatywnych uczuć.

Nadmierne picie przez długi czas lub częste intensywne picie może prowadzić do problemów związanych z alkoholem lub zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Ludzie, którzy zaczynają pić w młodym wieku – zwłaszcza osoby upijające się – są bardziej narażeni na rozwój zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.

Ludzie, których rodzic lub inny bliski krewny ma problem z piciem, są bardziej narażeni na rozwój zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Pewną rolę mogą odgrywać czynniki genetyczne. Osoby z historią urazów emocjonalnych lub innych mają zwiększone ryzyko rozwoju zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.