Słowo lombard słyszał pewnie każdy z nas. Bardzo często przechodzimy obok punktów z takim szyldem. Wyglądają one jak zwykłe sklepy, niemniej jednak nie każdy wie, czym właściwie zajmuje się lombard? Odpowiadamy.
Czym jest lombard?
Pożyczki pod zastaw, skup złota, skup gms – takie szyldy możemy zobaczyć na bardzo wielu punktach handlowych. W rzeczywistości są to inne, potoczne nazwy lombardu. Ich właściciele oferują bowiem właśnie pieniądze pod zastaw konkretnych produktów, a więc udzielają pożyczek. Mogą również skupować złoto czy inne kruszce. W lombardzie bez problemu sprzedamy telefon, komputer czy inny, cenny sprzęt. Pozostaje pytanie, po co właściwie powstały lombardy? ich historia, wbrew pozorom, jest dosyć długa. Otóż pożyczek pod zastaw udzielali już włoscy bankierzy w średniowieczu. Stąd też nazwa lombard, co w języku włoskim oznacza bankiera. Lombard stanowi alternatywę dla firm pożyczkowych czy też instytucji bankowych. Aby uzyskać w nim pożyczkę, nie musimy spełniać zbyt wielu formalności. Wystarczy tylko przynieść cenny sprzęt czy też innego rodzaju rzeczy. W zamian za nie pracownik lombardu udzieli nam pożyczki. W momencie, gdy ją spłacimy, mamy możliwość odzyskać swoje drogocenności. Lombardy obecnie zajmują się również skupowaniem przedmiotów, a nie tylko pożyczaniem pieniędzy.
Gdzie znajdują się lombardy?
Najczęściej lombardy zlokalizowane są w mniejszych miejscowościach, niemniej jednak znajdziemy je także w centrach dużych miast. Lombardy znajdują się w biedniejszych dzielnicach, gdzie mieszka większa liczba potencjalnych klientów. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ do lombardu często zaglądają osoby, które chcą szybko pozyskać gotówkę. Często wcale nie na cele inwestycyjne, a po to, by opłacić rachunki czy zrobić niezbędne zakupy. Jeszcze do niedawna lombardy znajdowały się na wsiach, gdzie sporo ludzi żyło na kredyt. Dziś jednak sytuacja nieco się zmieniła. Dobrobyt sprawił, że powstaje coraz mniej dzielnic nędzy, a więcej prywatnych osiedli. Tam zaś lombardy nie mają racji bytu. Dlatego też często przenoszą się one do centrów miast, przez które na co dzień przewija się mnóstwo osób.
Lombard – dla kogo?
Tradycyjnie lombardy przeznaczone były dla osób, które chciały otrzymać szybką pożyczkę, jednak nie miały zdolności kredytowej. Wystarczyło bowiem zastawić jakąś rzecz – pierścionek, telefon czy komputer stacjonarny. Skup laptopów czy skup rowerów przyjmowały również sprzęty wymienione w ich nazwie. Dziś lombardy cieszą się dużą popularnością wśród osób, które pilnie potrzebują gotówki, lecz nie chcą się zadłużać. Korzystanie z ofert firm pożyczkowych jest ryzykowne, natomiast na uzyskanie kredytu bankowego musimy długo czekać. Często więc lepszą alternatywą jest dla nas lombard. Zaciągnięcie w nim pożyczki nie buduje nam historii kredytowej – ani tej złej, ani dobrej. Jeśli nie spłacimy pożyczki w terminie, zastawiony przedmiot ktoś będzie mógł kupić. Jest to w zasadzie jedyne ryzyko, jakie ponosimy zaciągając pożyczkę pod zastaw. Pamiętajmy jednak, że lombard oferuje nie tylko skup przedmiotów. Możemy w nim również kupić potrzebne nam rzeczy. Często bowiem nie mamy pieniędzy na nowe przedmioty, które jednak są nam potrzebne. Pójście do lombardu może nas w takim przypadku uratować. Niektórzy chętnie kupują tam prezent dla bliskich, a nawet wyposażają mieszkanie w niezbędne sprzęty. W lombardzie znajdziemy nie tylko używane przedmioty, ale również i nowe. Działają one trochę jak sklepy z używaną odzieżą – oczywiście pod kątem sprzedaży, a nie zakupu przedmiotów.
Popularność lombardów
W ostatnich latach lombardy stały się przedmiotem zainteresowania nie tylko społeczeństwa, ale również filmowców. Powstało wiele filmów dokumentalnych i seriali na ich temat. Dzięki temu filmowcy odczarowali nieco złą sławę, jaką do tej pory cieszyły się lombardy. Często bowiem kojarzyliśmy je z szemranymi interesami, a nie uczciwym udzielaniem pożyczek. Dzięki kinematografii mogliśmy się przekonać, że lombard jest idealnym miejscem dla każdego, kto potrzebuje gotówki lub chce kupić jakąś rzecz.
Lombard – czy warto?
Pamiętajmy, że lombardy nie są instytucjami charytatywnymi. Oznacza to, że działają one z zamiarem osiągnięcia zysku. Udzielają więc pożyczek na mniejszą kwotę, niż wynosi wartość zastawionego przedmiotu. Dlatego też nie zawsze pożyczka w lombardzie będzie opłacalna. Czasami bardziej opłaca nam się zaciągnąć mini kredyt w banku. Jeśli zaś chcemy sprzedać przedmiot, to uzyskamy jedynie około 30-40% jego wartości. Gdy rzeczywiście coś cennego zalega nam na półce, to pójście do lombardu może być dobrym rozwiązaniem. Najczęściej jednak korzystniej będzie poszukać nabywcy w internecie, który zapłaci za daną rzecz więcej. Do lombardu powinniśmy się udać, jeśli chcemy coś kupić, a nie przepłacać. Pracownicy lombardu zawsze dokładnie sprawdzają zastawiony sprzęt. Nie kupimy w nim więc niedziałających czy uszkodzonych przedmiotów. Tymczasem kupując w internecie nigdy nie mamy pewności, czy dany przedmiot nie ma żadnych wad.