Jak ustawić meble w sklepie spożywczym? Coraz większa liczba osób decyduje się na otworzenie nowego sklepu. Biznes ten może być naprawdę dochodowy, jeśli mamy do niego odpowiednie podejście. Bardzo ważne jest to, aby wyposażyć się w wysokiej jakości meble, a potem odpowiednio je ustawić, co może być nadzwyczaj problematyczne. Czym jest strefa przejścia i jak ją skonstruować?
W jaki sposób wyposażyć sklep o niewielkiej powierzchni? Ile może kosztować nas wyposażenie sklepu? Jakie inne elementy powinny znaleźć się w profesjonalnym sklepie spożywczym? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Czym jest strefa przejścia i jak ją skonstruować?
Aranżacja wnętrza sklepu spożywczego z pewnością nie jest najłatwiejsza. Musimy bowiem skupić się na kilku aspektach, które w rzeczywistości mogą mieć ogromne znaczenie. Przede wszystkim zastanówmy się, kto tak właściwie będzie grupą docelową – dzieci, starsze osoby, młodzież, niepełnosprawni. Skupmy się również na ilości towaru, który będzie eksponowany. Niemniej ważna jest sama powierzchnia handlowa, a dokładnie wielkość i wysokość sali handlowej. Dopiero wtedy możemy zająć się strefą przejścia.
Czym ona jednak jest? Otóż w sytuacji, gdy sklepy są wolnostojące i mają wyjście bezpośrednio na ulicę, wówczas stosowana jest wcześniej wspomniana strefa. Jest to pewnego rodzaju przedsionek, czyli bufor który chroni pomieszczenie handlowe przed ewentualnym wychłodzeniem czy też hałasem, który dochodzi z ulicy. Im dłuższa jest strefa przejścia, tym lepiej spełniane są założenia. Co ciekawe, udowodniono że długi przedsionek może dodatkowo przyczynić się do podniesienia obrotów sklepu. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że klient za towarem rozgląda się dopiero wtedy, gdy przejdzie pierwsze trzy metry. W konsekwencji odległość od wejścia do pierwszych regałów nie powinna być mniejsza niż wcześniej wspomniane 3 metry.
W jaki sposób wyposażyć sklep o niewielkiej powierzchni?
Nieco więcej problemów napotykają właściciele mniejszych sklepów. Musą oni bowiem pomieścić możliwie najwięcej przedmiotów na niewielkiej powierzchni. Pomocne mogą okazać się specjalistyczne meble sklepowe, które są dostosowane do pomieszczenia. Takie rozwiązania uznaje się za użytkowe, jednocześnie mogą być unikatowe i dość ładne. Regały metalowe cięte laserowo często tworzą tzw. kompozycję industrialną. Są one dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta, dzięki czemu mogą być niepowtarzalne.
Nie da się ukryć, że nietypowe kształty kreują nowoczesną i awangardową przestrzeń, która uznawana jest za użytkową i estetyczną. W jaki sposób wyposażyć sklep małopowierzchniowy? Otóż stosowane jest wysokie wyposażenie sklepu, co daje możliwość wyeksponowania nieco większej ilości towaru, pomimo niewielkiej powierzchni. Warto w tym miejscu dodać, że używanie mebli sklepowych, które dedykowane są dla konkretnych towarów sprawia, że zagospodarowanie przestrzeni będzie nieco bardziej korzystne. Takie meble, jak chociażby sklepowe gondole, regały na prasę i pocztówki zajmują stosunkowo mniej miejsca.
Ile może kosztować nas wyposażenie sklepu?
Cena, jaką musimy zapłacić za wyposażenie sklepu zależna jest od kilku ważnych czynników. Pierwszym z nich jest powierzchnia, która wpływa na ilość potrzebnych mebli. Istotna jest też sama aranżacja, a dokładnie to czy meble będą nakierowane na wybrany styl. Całość musi być odpowiednio dopasowana, często robiona na zamówienie, w konsekwencji koszty jeszcze bardziej się zwiększają. Następnym czynnikiem są wybrane elementy składowe, jak chociażby rodzaje lad, regałów. Niekiedy wymaga się dodatkowego wyposażenia w postaci wózka, którym będziemy przewozić ciężkie zaopatrzenie. Ostatnim aspektem jest ilość elektroniki. W tym przypadku powinniśmy zastanowić się nad tym czy system sprzedaży będzie obsługiwany za pośrednictwem czytnika, terminala i kasy fiskalnej, a może niezbędny będzie jeszcze komputer. Należy również wziąć pod uwagę stopień przygotowania lokalu.
Warte uwagi:
Jakie inne elementy powinny znaleźć się w profesjonalnym sklepie spożywczym?
W przypadku sklepu spożywczego absolutną podstawą jest lada z kasą. Jeśli posiadamy niewielki metraż, wówczas w zupełności wystarczająca będzie jedna kasa, która usytuowana jest stosunkowo niedaleko wyjścia. Większe lokale powinny zostać wyposażone w ruchomą taśmę – wpływa to bezpośrednio na komfort klientów, jednocześnie proces robienia zakupów będzie znacznie szybszy. Poszczególne kasy powinny posiadać wagę, za pomocą której zważymy chociażby warzywa i owoce. Absolutnie niezbędnym elementem jest też terminal płatniczy, bowiem na dzień dzisiejszy transakcje bezgotówkowe są na tyle popularne, iż klienci w wielu przypadkach nie noszą ze sobą gotówki. W wielu sklepach sprzedawane są świeże sery i wędliny, co oznacza, że nie obędzie się bez krajalnicy. Wybierzmy nowoczesny model, który zapewni bezproblemową obsługę, jednocześnie nie sprawi problemów związanych z regularnym czyszczeniem.