Żeglowanie jest czymś, czym interesuje się coraz więcej ludzi. Nie ma się czemu dziwić – niesamowite emocje, możliwość zrobienia czegoś nowego i nietypowego, a przede wszystkim ucieczka od szarego i mało ekscytującego życia. To wszystko zdecydowanie jest w stanie przyciągać. Czy jednak żeglowanie jest czymś, w co łatwo jest – kolokwialnie mówiąc – się wkręcić? Co należy wiedzieć chcąc na poważnie się nim zainteresować? Jak zacząć żeglować? O tym wszystkim – poniżej.
Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem żeglowania?
Żeglarstwo jest czymś, co można uznać nie tylko ze ponadczasowe, ale też możliwe do praktykowania w praktycznie każdym wieku. Na rozpoczęcie przychody z nim zazwyczaj decydują się osoby, którym albo brakuje emocji w życiu, albo po prostu nudzi się chociażby na emeryturze. Jest to zresztą świetna pasja, która szybko może stać się również źródłem dochodu. Jeśli oczywiście będzie się ją odpowiednio pielęgnować. Jak rozpocząć żeglowanie?
Na samym początku liczy się teoria. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że do żeglowania wcale nie będziemy potrzebowali jachtu. Jest to mylnie powtarzane przekonanie, budujące wokół żeglarstwa otoczkę ekskluzywności oraz przepychu. Tymczasem nawet wielu profesjonalnych żeglarzy przez całą karierę korzysta z jednostek wypożyczanych z klubów lub od firm zajmujących się czarterowaniem.
Żeglowanie może przybierać bardzo różny charakter. Tym najbardziej popularnym i zdecydowanie najczęściej praktykowanym jest tak zwane żeglarstwo rekreacyjne – takie mające hobbystyczne zabarwienie. To takie, które uprawia się wyłącznie dla przyjemności, bez zwracania większej uwagi na elementy nieistotne i niemające większego wpływu na osobę żeglującą amatorsko.
Innymi formami żeglowania jest to sportowe oraz regatowe. Oba mają oczywiście związek z rywalizacją. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z nastawieniem przede wszystkim na młodsze osoby. Bardziej liczy się w nim bowiem refleks oraz umiejętność szybkiego reagowania na niespodziewane sytuacje.
Jak zatem je rozpocząć?
Stawianie pierwszych kroków w żeglarstwie może być mniej lub bardziej wymagające, zarówno pod względem trudu, jak i konieczności włożenia w to własnego czasu. Ścieżka, jaką należy przejść od zera do pełnego opanowania sztuki żeglarstwa zależy w pełni od tego, jaki jego rodzaj zamierza się uprawiać. Poniżej pokrótce streszczamy te najważniejsze.
- Żeglowanie rekreacyjne – aby rozpocząć żeglowanie rekreacyjne, zdecydowanie najlepiej jest udać się do klubu żeglarskiego. W jego obrębie można bowiem liczyć na zrozumienie ci do braku umiejętności. W klubach pracują bardzo doświadczeni trenerzy i instruktorzy, którzy są w stanie przedstawić kompletny zestaw niezbędnych informacji o żeglowaniu, ale też pokazać pewne elementy tej wiedzy w praktyce. Istotną sprawą przy nauce żeglowania jest wyrobienie tak zwanego patentu. Tym, który pozwoli na prowadzenie jachtów po wodach śródlądowych jest patent żeglarza jachtowego. Aby pływać również poza nimi, trzeba będzie sięgnąć po patent jachtowego sternika morskiego. Patenty można zrobić w ramach działania w konkretnym klubie. Pod warunkiem, że jest on profesjonalny. W tym przypadku osoba w każdym wieku może się na to zdobyć.
- Żeglowanie sportowe – rzadko kiedy zdarza się to, by osoba w średnim wieku chciała i mogła wejść w żeglarstwo sportowe. Jest to domena osób najmłodszych, które mają jeszcze dużo czasu na to, by pozyskać odpowiednio duże umiejętności praktyczne i być w stanie wykorzystać je w czasie żeglowania. Tutaj również można rozpocząć od nauki w klubie, powoli awansując na kolejne szczeble kariery żeglarskiej. Naturalnym jest tutaj przechodzenie na kolejne, coraz bardziej zaawansowane i wymagające jachty.
- Żeglowanie regatowe – branie udziału w bardziej profesjonalnych zawodach wymaga odpowiedniego doświadczenia. Dobrze jest wyrobić tutaj sobie patent, który jest podstawą. Następnie należy znaleźć sternika, który potrzebowałby załogi na regaty. W dalszej kolejności – lub po prostu w międzyczasie – warto uczęszczać na kursy – np. kurs jachtowy sternik morski, szkolenia motorowodne i seminaria regatowe. Te są organizowane cyklicznie przez wybrane kluby.
Zawsze należy mieć świadomość co do tego, że podstawą nauki żeglarstwa jest opanowanie teorii. Oczywistym jest, że najczęściej chcemy jak najszybciej zasiąść za sterami jachtu. Zawsze jednak lepiej dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej oraz koniecznie wybrać się w podróż jako pasażer. Robiąc to wiele razy i zawracając uwagę na zachowanie załogi można dowiedzieć się naprawdę bardzo dużo.
Podsumowanie
Żeglowanie jest czymś, w co nie można wejść ot tak, bez większego przygotowania. Jak rozpocząć żeglowanie? Przede wszystkim powoli i nie samodzielnie. Choć wiadome jest, że dla większości osób to właśnie samotne rejsy są głównym celem, nie można do niego przełożyć od razu. Zamiast tego dochodzi się do niego stopniowo, powoli zyskując należyte umiejętności i dowiadując się wszystkiego tego, co jest w nim najważniejsze. Tutaj nie ma drogi na skróty. Im szybciej się to zrozumie, tym szybciej będzie w tym można dojść do perfekcji.