Ile może kosztować wypożyczenie autolawety, co bywa miejscami ostatnią deską ratunku. Zwłaszcza jeśli kupiliśmy samochód za granicą i musimy jakoś przewieźć go do Polski. Czasami po prostu nie mamy nikogo do pomocy. Często wymarzony pojazd znajduje się na drugim końcu kraju i trzeba jak najszybciej ubiec konkurencję. W wielu wypadkach odpada jeżdżenie we własnym zakresie ze względu na rejestrację pojazdu. Jest ona też niezbędna przy nieszczęśliwych wypadkach. Ile kosztuje wypożyczenie autolawety oraz co wpływa na jej cenę?
Od czego zależy cena wypożyczenia?
Cena lawety nie zależy wyłącznie od liczby przejechanym kilometrów. Na ostateczną cenę składa się naprawdę dużo składowych. Wypożyczalnia autolawet bierze pod uwagę jej wymiary czy dopuszczalną masę całkowitą. Największe pojazdy przydają się zwłaszcza przy bardziej niestandardowych modelach aut. Cena zależy również od regionu Polski, w jakim znajduje się wypożyczalnia. Z pewnością drożej wyjdzie zamówienie lawety w centrum Warszawy w porównaniu z obrzeżami małego miasteczka na Podkarpaciu. W przypadku stałych klientów wypożyczalnie stosują specjalne rabaty.
Najważniejszy jest jednak sam czas wypożyczenia. Może być liczona w kontekście godzin, a nawet całych dni. Wynajem autolawet w takich przypadkach jest uzależniony od przejechanych kilometrów. Byłoby to nieuczciwe względem wypożyczających, którzy nie użytkują pojazdu w większości dni. Płaci się wtedy tylko „postojowe”, które będzie niższe niż jeżdżenie przez 10 godzin pod rząd.
Trzeba też rozróżniać poszczególne pojazdy. Co prawda laweta i autolaweta są używane zamiennie, ale mają odrobinę inne znaczenie. Autolaweta służy do transportu konkretnych pojazdów (czasami też maszyn), z kolei laweta jest rodzajem przyczepy lub platformy załadunkowej. Tą drugą ciężko będzie przewieźć samochód i inny sprzęt ciężki. Słownictwo ma tu duże znaczenie, zwłaszcza przy końcowej cenie wynajmu.
Popularne ceny autolawet
Wynajem autolawety najczęściej zależy od okresu użytkowania. Doba kosztuje zazwyczaj około 200 – 350 złotych. Kilka godzin wypożyczenia może być warte zaledwie 150 złotych. W przypadku większej ilości dni wypożyczalnia udostępnia rabaty. W przypadku całego miesiąca cena może zejść do 100 złotych za dobę wynajmu. Koszt ustala się bardzo często indywidualnie, a wynajmujący bardzo często negocjuje ostateczną cenę. Im większa ilość dni, tym większa szansa na „zejście z ceny” wypożyczalni.
Większe ceny wiążą się z usługą holowania. Czasami to jedyna deska ratunku w przypadku groźnego wypadku na drodze. Pomoc drogowa uzależniona jest od miejsca niesprzyjającego zdarzenia. W przypadku centrów miast cena może wynieść zaledwie 100 złotych. Gorzej, gdy wypadek zdarzy się na mało uczęszczanej drodze na odludziu. Wypożyczalnia dolicza zazwyczaj złotówkę lub dwie do każdego przebytego kilometra. 100 kilometrów kosztuje w takim wypadku koszt podstawowy (100 zł) plus dodatkowe 200 złotych za przejechaną trasę. Razem holowanie wyjdzie 300 złotych.
Cena będzie różniła się w przypadku różnych rodzajów autolawet, a najbardziej uzależniona jest od ładowności i długości pojazdu. Standardowa autolaweta o ładowności 2 ton i długości pięciu metrów może kosztować około 180 złotych za dobę. Z kolei dłuższy pojazd o długości, który może przewieźć więcej samochodów to już koszt prawie 300 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że wyjdzie to dużo taniej niż wypożyczenie dwóch autolawet z osobna. Pojemność większego pojazdu może wynieść nawet 5 ton.
Dodatkowe usługi
Koszty wypożyczenia lawety lub autolawety mocno wzrastają, jeśli zamierza się wynająć kierowcę. Koszty mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się kogoś wysłać za granicę. Kierowca musi mieć zapewnione wyżywienie i nocleg. W przypadku Niemiec koszt może wynieść nawet kilkaset euro. Wynajem kierowcy na kilka godzin może wynieść od 200 do 400 złotych, choć bardziej doświadczeni kierujący mogą chcieć nawet więcej.
Autolaweta z kierowcą to czasami jedyne wyjście. Wymaga ona specjalnych uprawnień. Nie tylko kategorii B, ale również specjalistycznej C+E w przypadku zwykłej lawety. Jest to wymagane w przypadku całkowitej masy pojazdu na poziomie 3,5 ton. Nie może jednak przekroczyć 7 ton, bo wtedy wymagana jest kategoria C. Koszt wyrobienia prawa jazdy wynosi kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, więc czasami lepiej zainwestować w kierowcę.
Dodatkowo płatne są też różne sprzęty dodatkowe. Czasami trzeba zainwestować w specjalne pasy mocujące lub wciągarki. Koszt wzrasta wówczas o kilkanaście albo kilkadziesiąt złotych. Autolawety mają bardzo różne wyposażenie, które znacznie może ułatwić podróż. Lepiej dopłacić dodatkowych parę złotych i nie męczyć się z upałami, mając do dyspozycji klimatyzację. Opcja budżetowa przyda się przy krótkim użytkowaniu. Jeżeli ktoś wybiera się autolawetą za granicę to warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie.
Trzeba również pamiętać, że trzeba zapłacić kaucję, która potem jest zwracana. Trzeba jednak uważać, żeby nie uszkodzić pojazdu. W przypadku uszkodzenia mienia wypożyczalni grożą dodatkowe kary. Z autolawetą trzeba obchodzić się bardzo odpowiedzialnie, bo nie dość, że uszkodzimy swój sprzęt to jeszcze trzeba zapłacić wynajmującemu.